facebook facebook

Sekretariat Instytutu
pok. 442 (IV piętro)
czynny:
poniedz., środa, piątek 9:00-15:00;
wtorek 6:30-15:00
sprawy studenckie 10:00-13:00.

logo, most, prostokąt

PROGRAM MOBILNOŚCI STUDENTÓW I DOKTORANTÓW
logo, most, prostokąt

Tagi

W związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), osoby zainteresowane otrzymywaniem informacji o przyszłych konferencjach i szkoleniach oraz innych działaniach związanych z nauką i edukacją organizowanych lub współorganizowanych przez Instytut Geografii i inne jednostki Uniwersytetu Pedagogicznego w  Krakowie proszone są o wypełnienie dedykowanego tej kwestii e-formularza zgody.

 Współpraca ze szkołami Instytutu Geografii obejmuje szereg aktywności … 

 

Obecnie w różnych formach współpraca Instytutu Geografii  prowadzona jest z nauczycielami
i uczniami z wielu szkół z województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

 

Szkoły zainteresowane rozpoczęciem współpracy lub szczegółowymi informacjami proszone są o kontakt z zespołem ds. współpracy z oświatą (geografia.szkola@up.krakow.pl).
Aplikację do udziału w niemalże wszystkich formach współpracy zgłasza szkoła poprzez nauczyciela, który dostarcza także listę uczniów chętnych do udziału w spotkaniach.

W roku akademickim 2019/2020 współpraca ze szkołami średnimi obejmuje formy omówione poniżej.      Warsztaty tematyczne dla uczniów

to forma współpracy polegająca na jednorazowym kilkugodzinnym spotkaniu w małych grupach prowadzonym w salach i laboratoriach Instytutu lub w terenie na obszarze Krakowa i okolic.
Miejsce i forma warsztatów uzależnione są od ich tematyki. Uczniowie po odbyciu warsztatów uzyskują stosowny certyfikat.

Proponowana tematyka warsztatów

 • Mapy i ich interpretacja.
 • Nowoczesne narzędzia orientacji w terenie.
 • Skały i minerały – rozpoznawanie.
 • Mikroświat w skale – warsztaty paleontologiczne.


Istnieje możliwość realizacji warsztatów o innej tematyce.

    Kalendarium spotkań:

 • W dniu 8 listopada odbyły się warsztaty nt. Mapy i ich interpretacja, poprowadzone przez p. dr Joannę Fidelus-Orzechowską. W warsztatach wzięli udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Jarosławiu.

      Zajęcia przygotowujące do matury

 


 

      Sobota z geografią

to seria czterech spotkań  – po dwa spotkania w każdym semstrze – w formie wykładów, ćwiczeń oraz zajęć terenowych prowadzonych w Instytucie Geografii przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu, dla uczniów szkół średnich. Zajęcia kameralne w salach planowane są w godzinach 10-14, a następnie proponujemy zajęcia terenowe na obszarze Krakowa.
Uczniowie po odbyciu serii spotkań uzyskują stosowny certyfikat.

 

   Kalendarium i proponowana tematyka spotkań:

semestr zimowy:

Zajęcia 1:

data:

wykłady i ćwiczenia na temat:

warsztaty:

 

Zajęcia 2:

data:

wykłady i ćwiczenia na temat:

warsztaty:

 

semestr letni:

Zajęcia 1:

data:

wykłady i ćwiczenia na temat:

warsztaty:

Zajęcia 2:

data:

wykłady i ćwiczenia na temat:

warsztaty:

 

Istnieje możliwość zmiany tematyki spotkań.

       Uniwersytecki Fakultet Geograficzny

to forma współpracy, która obejmuje serię zajęć, które odbywają się jeden raz w miesiącu
(w bieżącym roku w środy rano) w niedużych grupach w salach wykładowych i laboratoriach Instytutu Geografii, prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu w ramach lekcji geografii. Uczniowie po odbyciu serii spotkań uzyskują stosowny certyfikat.

Od roku 2016/2017 w ramach Fakultetu podjęło współpracę z Instytutem  II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, zaś od roku 2018/2019 dołączyło do zajęć Fakultetu Liceum św. Rity w Krakowie.

   Tematyka dwugodzinnych spotkań w roku szkolnym 2019/2020:

 • 23 października br. nastąpiła inauguracja zajęć w ramach Uniwersyteckiego Fakultetu Geograficznego.
  Dyrektor Instytutu dr Tomasz Rachwał przywitał uczniów i nauczycieli szkół: II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie oraz Liceum Ogólnokształcącego św. Rity w Krakowie.
  Następnie dr Roksana Zarychta przeprowadziła zajęcia na temat map cyfrowych.
 •  27 listopada br. planowane są zajęcia z dr Bartłomiejem Pietrasem nt. prognozowania pogody. Zajęcia te odbędą się w krakowskim oddziale IMGW i połączone będą  ze zwiedzaniem biura prognoz.
 •  w grudniu br. odbędą się zajęcia nt. rozpoznawania skał i minerałów.

     My u Was

to jednorazowe spotkanie, które odbywa się w szkole zainteresowanej taką formą współpracy. Pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Geografii bezpłatnie prowadzą wykład lub warsztaty w uzgodnionym terminie.

Szkoły zainteresowane wykładami proszone są o kontakt z zespołem ds. współpracy z oświatą Instytutu Geografii.      Odczyty popularno-naukowe

Od wielu lat Polskie Towarzystwo Geograficzne – Oddział w Krakowie, prowadzi w Instytucie  Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w sali 532 otwarte odczyty popularno-naukowe.

Tematyka i prowadzący odczyty w semestrze zimowym będą udostępnione w najbliższym czasie.

       Inne formy współpracy

   warsztaty – animacja prowadzona przez studentów Instytutu Geografii