Przejdź do menu Przejdź do treści

WSPÓŁPRACA Z INTERESARIUSZAMI – szkoły

W związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), osoby zainteresowane otrzymywaniem informacji o przyszłych konferencjach i szkoleniach oraz innych działaniach związanych z nauką i edukacją organizowanych lub współorganizowanych przez Instytut Geografii i inne jednostki Uniwersytetu Pedagogicznego w  Krakowie proszone są o wypełnienie dedykowanego tej kwestii e-formularza zgody.

 Współpraca ze szkołami Instytutu Geografii obejmuje szereg aktywności:

Obecnie w różnych formach stała współpraca Instytutu Geografii  prowadzona jest z nauczycielami
i uczniami z:

  • II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie,
  • VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie,
  • XI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie,
  • IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie,
  • I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni,
  • I Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach,
  • I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu,
  • Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. S. Kostki w Krakowie,
  • Liceum św. Rity w Krakowie,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie .

 

Szkoły zainteresowane rozpoczęciem współpracy lub szczegółowymi informacjami proszone
są o kontakt z Wicedyrektor ds. Dydaktycznych i Studenckich – dr Wiolettą Kilar (wioletta.kilar@up.krakow.pl). Aplikację do udziału w formach współpracy zgłasza szkoła poprzez nauczyciela, który dostarcza także listę uczniów chętnych do udziału w spotkaniach.

W roku akademickim 2018/2019 współpraca ze szkołami średnimi obejmuje formy omówione poniżej.

 



      Sobota z geografią

to seria ośmiu spotkań w formie wykładowej lub wykładowo-ćwiczeniowej, prowadzonych w salach Instytutu Geografii przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu, dla uczniów szkół średnich.
Uczniowie po odbyciu serii spotkań uzyskują stosowny certyfikat.

W roku szkolnym 2018/2019 tę formę współpracy podjęło IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Mysłowicach.

Zapraszamy w roku szkolnym 2019/2020!

   Kalendarium spotkań:

  • W dniu 13.04.2019 odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „sobota z geografią”, podczas którego dr hab. Agnieszka Kwiatek-Sołtys przybliżyła uczniom kwestie związane z urbanizacją, a dr Wioletta Kilar – Wicedyrektor Instytutu rozdała uczestnikom dyplomy potwierdzające udział w spotkaniach.
  • Spotkanie w ramach „soboty z geografią” w dn.  16 marca poprowadził dr hab. Sławomir Kurek, prof. UP.  .

  • Za nami już kolejne sobotnie spotkanie. 23 lutego odbyły się zajęcia z dr Krzysztofem Wiedermannem nt. przemysłu w Polsce.
  • 2 lutego odbyło się czwarte sobotnie spotkanie z uczniami, które tym razem dotyczyło procesów egzogenicznych. Poprowadziła je dr Dorota Chmielowska.  
  • 8 grudnia w Instytucie Geografii odbyło się spotkanie dla młodzieży szkół średnich z cyklu „Sobota z geografią”. Wykład pt. „Procesy endogeniczne” poprowadził dr hab. Krzysztof Bąk, prof. UP.

     

     

  • W sobotę 17 listopada odbyło się spotkanie pt.: Kiedy Słońce góruje, czyli między wschodem a zachodem, które poprowadził mgr inż. Szymon Kowalik.
  • 27 października 2018 r. odbyły się pierwsze z serii zajęć fakultatywnych dla uczniów szkół średnich pod hasłem „Sobota z geografią”. Uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie i I Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach uczestniczyli w wykładowo-ćwiczeniowych zajęciach poprowadzonych przez dr Joannę Fidelus-Orzechowską nt. map i ich interpretacji.


      Uniwersytecki Fakultet Geograficzny

to forma współpracy, która obejmuje serię zajęć, które odbywają się jeden raz w miesiącu
(w bieżącym roku w środy rano) w niedużych grupach w salach wykładowych i laboratoriach Instytutu Geografii, prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu w ramach lekcji geografii. Uczniowie po odbyciu serii spotkań uzyskują stosowny certyfikat.

Od roku 2016/2017 w ramach Fakultetu podjęło współpracę z Instytutem  II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, zaś od roku 2018/2019 dołączyło do zajęć Fakultetu Liceum św. Rity w Krakowie.

   Tematyka dwugodzinnych spotkań w roku szkolnym 2018/2019  obejmowała:

  • Ostatnie zajęcia, które również miały formę zajęć w terenie, poprowadził dr Paweł Struś.
  • Narzędzia służące orientacji w terenie, to temat zajęć, które poprowadził 17.04.2019 dr Rafał Kroczak. Zajęcia odbyły się na terenie ogrodów dawnej rezydencji królewskiej w Łobzowie. Uczniowie szukali śladów Młynówki Królewskiej zasilającej fosy Krakowa oraz nieistniejącego kopca Esterki.
  • Spotkanie w ramach „Uniwersyteckiego Fakultetu Geograficznego”  pt. Przyrządy pomiarowe w badaniach atmosfery w dniu 20 marca poprowadził dr Bartłomiej Pietras. Uczniowie mieli okazję wejść na taras widokowy na dachu budynku głównego UP, skąd rozciąga się widok na Kraków i gdzie zamontowana jest nasza automatyczna stacja pogody.
  •  20 lutego miało miejsce w laboratorium komputerowym Instytutu Geografii kolejne spotkanie w ramach Fakultetu. Podczas zajęć z dr Roksaną Zarychtą uczniowie zapoznali się z tematyką map cyfrowych.
  • Na początku Nowego Roku, tj. 09.01.2019 odbyło się czwarte spotkanie uczniów krakowskich liceów, którzy są uczestnikami Fakultetu Geograficznego w Instytucie Geografii. podczas tego spotkania prof. UP dr hab. Tomasz Bryndal przeprowadził zajęcia nt. budowy morfologicznej gleb i ich typów.
  • 19 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Fakultetu. Tym razem prof. UP dr hab. Józef Kukulak przybliżył uczniom wybrane zagadnienia z geologii dynamicznej.
  • 21 listopada odbyło się spotkanie pod tytułem Skały i minerały, które poprowadził mgr inż. Szymon Kowalik. Uczestniczyli w nim uczniowie II LO im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Liceum św. Rity w Krakowie. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznawać skały i poszczególne minerały wykorzystując okazy ze Zbiorów Geologicznych Instytutu Geografii.
  • 24 października br. nastąpiła inauguracja trzeciego roku współpracy ze szkołami w ramach Uniwersyteckiego Fakultetu Geograficznego.
    Dyrektor Instytutu dr Tomasz Rachwał przywitał uczniów i nauczycieli szkół: II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie oraz Liceum Ogólnokształcącego św. Rity w Krakowie.
    Następnie dr Karol Augustowski przeprowadził zajęcia na temat: Zróżnicowanie hydrologiczne w Polsce – ujęcie regionalne.


      Warsztaty tematyczne dla uczniów

to forma współpracy polegająca na jednorazowym kilkugodzinnym spotkaniu w małych grupach prowadzonym w salach i laboratoriach Instytutu lub w terenie na obszarze Krakowa i okolic.
Miejsce i forma warsztatów uzależnione są od ich tematyki. Uczniowie po odbyciu warsztatów uzyskują stosowny certyfikat.

Przykładowa tematyka warsztatów

  • Mapy i ich interpretacja.
  • Nowoczesne narzędzia orientacji w terenie.
  • Skały i minerały – rozpoznawanie.
  • Mikroświat w skale – warsztaty paleontologiczne.

Szkoły zainteresowane zajęciami warsztatowymi proszone są o kontakt z Wicedyrektor
ds. Dydaktycznych i Studenckich (wioletta.kilar@up.krakow.pl), w celu uzgodnienia terminu i tematu warsztatów.
Istnieje możliwość realizacji warsztatów o innej tematyce.

    Kalendarium spotkań:

 

  • Z ekonomią za pan brat – Rzeszowski Rejtan w terenie. 5 czerwca 2019 r. warsztaty pt: Wpływ korporacji na gospodarkę krajową i lokalną dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana prowadziła dr Wioletta Kilar.
  • 17 czerwca odbyły się warsztaty, które poprowadził prof. UP dr hab. Tomasz Bryndal. Uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie bliżej poznali kwestie budowy profili glebowych.
  • 5 czerwca dr Wioletta Kilar podczas warsztatów dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie przeprowadziła warsztaty nt. Globalny biznes. Makroekonomiczne uwarunkowania działalności firmy.
  • W piątek 22 marca mgr inż. Szymon Kowalik poprowadził warsztaty dla uczniów Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Krzeszowicach. W ramach zajęć uczestnicy uczyli się rozpoznawać podstawowe typy skał (magmowe, osadowe, metamorficzne) przy użyciu lup, płytek ceramicznych i innych metod. Okazy skał wykorzystanych w warsztatach pochodziła ze Zbiorów Geologicznych Instytutu Geografii.
  •  

  • 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, odbyły się warsztaty dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu pt.  Współczesne procesy uprzemysłowienia w kontekście rozwoju lokalnego. Warsztaty poprowadził dr Krzysztof Wiedermann.
  • Warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie w dniu 20 marca poprowadził dr M. Apollo.  
  • 13 grudnia odbyły się warsztaty dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu nt. Procesy egzogeniczne zachodzące na kuli ziemskiej, które poprowadziła dr Dorota Chmielowska.
  • 14 listopada odbyły się Warsztaty Kartograficzne dla uczniów Liceum Jezuitów im Św. Stanisława Kostki w Krakowie, pod opieką nauczyciela geografii Szymona Tarkowskiego. Warsztaty prowadziła dr Joanna Fidelus-Orzechowska z Instytutu Geografii UP.


    My u Was

to jednorazowe spotkanie bądź seria spotkań, które odbywają się w szkole zainteresowanej taką formą współpracy. Pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Geografii bezpłatnie prowadzą wykład lub warsztaty w uzgodnionym terminie.

   O pożytkach płynących ze studiowania geografii i kierunków pokrewnych

to seria spotkań z klasami maturalnymi z rozszerzoną geografią, trwających 45 minut odbywających się w roku szkolnym 2018/2019 w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni.

Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej i geografii fizycznej wśród młodzieży licealnej.

 

   wykłady w szkołach 

to forma współpracy podczas której jednorazowo w danym roku szkolnym pracownicy Instytutu Geografii prowadzą tematyczne wykłady naukowe dla uczniów szkół średnich.

Szkoły zainteresowane wykładami proszone są o kontakt z Wicedyrektor ds. Dydaktycznych
i Studenckich (wioletta.kilar@up.krakow.pl).

29.03 Lubelszczyzna  – dr P. Krąż

11.04 Krzeszowice – dr hab. A. Kwiatek-Sołtys



      Odczyty popularno-naukowe

Od wielu lat Polskie Towarzystwo Geograficzne – Oddział w Krakowie, prowadzi w Instytucie  Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w godz. 18.00-19.o0 w sali 532 otwarte odczyty popularno-naukowe.

Tematyka i prowadzący odczyty w semestrze zimowym:

  • 2 X 2018 r., dr hab. Grzegorz Micek (IGiPZ UJ) ‒ „Wybrane zagadnienia gospodarki Polski i jej przestrzenne zróżnicowanie”.
  •  9 X 2018 r., dr Lidia Luchter  (IGiPZ UJ) ‒ „Problemy energetyki w Polsce – krajowe i importowane surowce energetyczne”.
  •  16 X 2018 r. dr Robert Guzik (IGiPZ UJ) ‒ „Zróżnicowanie gospodarki światowej  – klasyfikacja państw z zastosowaniem mierników PKB, HDI i innych”.
  •  23 X 2018 r., dr Jakub Taczanowski  (IGiPZ UJ) ‒ „Transport w Polsce, jego rodzaje  i funkcjonowanie”.
  •  6 XI 2018 r., dr hab. Jarosław Balon (IGiPZ UJ)  ‒ „Krajobrazy Andów Środkowych –
  • Peru i Boliwia”.
  • 13 XI 2018 r., dr Magdalena Kubal-Czerwińska  (IGiPZ UJ)  ‒ ”Agroturystyka jako czynnik aktywizacji zawodowej kobiet na obszarach górskich”.
  •  20 XI 2018 r., dr Tomas Padło (IG UP)  ‒ „ Pięćdziesiąt mgnień Indii”.
  •  27 XI 2018 r., dr Jerzy Wrona (UE) ‒ „ Z podróży po Meksyku”.
  •  4 XII 2018 r., mgr Klaudia Jochym  (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1) „Gruzja daleka i bliska”.
  • 11 XII 2018 r., prof. dr hab. Leszek Starkel (IGiPZ PAN) ‒ „Boże Narodzenie w Himalajach”.
  • 8 I 2019 r., prof. nadzw. dr hab. Józef Kukulak (IG UP) ‒ „Szlakiem srebra w Boliwii”.
  •  15 I 2019 r., prof. dr hab. Joanna Pociask-Karteczka (IGiPZ UJ)  ‒
  • ”W trzech przełomach Jangcy (Chiny)”.
  •  22 I 2019 r.,  prof. nadzw. dr hab. Wanda Wilczyńska Michalik (IG UP), prof. dr hab. Marek Michalik (ING UJ) ‒ ”Eksploatacja złóż złota w Wiktorii (Australia)”.


      Inne formy współpracyZSOI4_SPI148

   warsztaty w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych
im. Polskich Noblistów w Krakowie

W dniu 27 kwietnia 2017 roku  odbyły się zajęcia warsztatowe z okazji Dnia Ziemi dla uczniów Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 148 w Zespole Szkół Ogólnokształcących integracyjnych nr 4 w Krakowie.

Zajęcia przygotowali studenci 2 roku specjalności Animacja w Turystyce na kierunku Turystyka i Rekreacja pod kierunkiem mgr Ewy Wieczorkiewicz i dr Anny Winiarczyk-Raźniak.



Aktualności

Kalendarz wydarzeń

marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024 27 lutego 2024 28 lutego 2024 29 lutego 2024 1 marca 2024 2 marca 2024 3 marca 2024
4 marca 2024 5 marca 2024 6 marca 2024 7 marca 2024 8 marca 2024 9 marca 2024 10 marca 2024
11 marca 2024 12 marca 2024 13 marca 2024 14 marca 2024 15 marca 2024 16 marca 2024 17 marca 2024
18 marca 2024 19 marca 2024 20 marca 2024 21 marca 2024 22 marca 2024 23 marca 2024 24 marca 2024
25 marca 2024 26 marca 2024 27 marca 2024 28 marca 2024 29 marca 2024 30 marca 2024 31 marca 2024

Zobacz wszystkie nadchodzące wydarzenia