Przejdź do menu Przejdź do treści

ReCall – Rozwijanie kompetencji sektora detalicznego dla nauczycieli

Witamy na stronie międzynarodowego projektu badawczo-wdrożeniowego
„Rozwijanie kompetencji sektora detalicznego dla nauczycieli”
– „Retail Sector Competencies for all Teachers” (ReCall)

Partnerzy projektu: 

Wykonawcami projektu są 3 uniwersytety i 3 szkoły zawodowe z każdego z krajów partnerskich:
Uniwersytet w Kolonii (Niemcy) – lider projektu,

Uniwersytet w Bergamo (Włochy),
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
Zespół Szkół Przemyłu Spożywczego w Krakowie,
Berufskolleg an der Lindenstraße (Niemcy),
Ente di Formazione Sacra Famiglia (Włochy).

Okres realizacji: 1.11.2015 – 31.10.2017

W ramach projektu przygotowano narzędzie internetowe określane jako Teacher Training Tool (TTT) do szkoleń nauczycieli. Narzędzie TTT zawiera informacje i ćwiczenia praktyczne w zakresie wykorzystania materiałów dydaktycznych w pracy z uczniami, obejmujących następujące cztery kompetencje: „radzenie sobie z krytyką”, „praca w zespole”, „zarządzanie czasem” oraz „samocena mocnych i słabych stron”. Opracowane narzędzie umożliwia dostęp do multimedialnych ćwiczeń i informacji nauczycielom szkół średnich (w szczególności zawodowych – techników i szkół branżowych), z których można korzystać w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Cele badawcze związane są z analizą wykorzystania i efektywności szkoleń on-line przez nauczycieli w podnoszeniu ich kompetencji zawodowych.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat aktualnych wyników projektu, zgłoś chęć otrzymywania Newslettera.

Link do końcowego listu informacyjnego (newslettera): ReCall_newsletter_final_PL (w wersji polskiej) / ReCall_newsletter_final_ENG (w wersji angielskiej / final newsletter – English version)

 

Finansowanie:

Projekt finansowany przez Komisję Europejską Program Erasmus PLUS. Materiały szkoleniowe powstały w wyniku projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Materiały szkoleniowe odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autorów, a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

Podstawowe informacje o projekcie:

Właściwe relacje z klientami, dostawcami, przełożonymi, a także z kolegami i koleżankami są bardzo ważne w przyszłej pracy zawodowej ucznia nie tylko w handlu detalicznym, lecz również w innych zawodach. Aby uczeń mógł odnieść sukces w życiu zawodowym, powinien rozwijać umiejętności komunikacji z innymi, budowania odpowiednich relacji interpersonalnych z pojedynczymi osobami oraz całym zespołem, a także samooceny, zarówno własnych mocnych i słabych stron, jak i  podejmowanych przez siebie działań. Niezmiernie ważna jest także umiejętność efektywnego zarządzania czasem, zarówno w życiu zawodowym, jak i w szkole i życiu prywatnym. Są to ważne kompetencje społeczne i osobiste, zaliczane do szeroko rozumianych kompetencji przedsiębiorczych, których rozwój uznano za kluczowy w europejskich systemach edukacji.

Podjęte w ramach międzynarodowego projektu ReCall prace miały na celu opracowanie koncepcji szkolenia nauczycieli w zakresie kształtowania wybranych kompetencji przedsiębiorczych uczniów. Wykorzystano – wypracowane w ramach wcześniej realizowanego projektu ReSeCo – materiały dydaktyczne (określane jako TLA, od ang. Teaching & Learning Arrangements), dokonując ich analizy i oceny w zakresie dostosowania do aktualnych potrzeb szkolnictwa zawodowego. Wypracowanie narzędzi szkoleniowych powinno ułatwić nauczycielom wdrażanie tej koncepcji i materiałów w szkołach średnich, szczególnie zawodowych o profilu handlowym.

Korzyści ze szkolenia i wykorzystania materiałów dydaktycznych (TLA):

Skorzystanie z portalu zawierającego TTT i realizacja szkolenia przez nauczycieli powinna przyczynić się do lepszego wykorzystania wypracowanych materiałów dydaktycznych TLA w szkole, co z kolei powinno wpłynąć na podniesienie kompetencji ich uczniów w tych czterech obszarach. Materiały TLA zostały przetestowane i wdrożone do kształcenia w szkołach zawodowych o profilu handlowym w czterech krajach europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Polska i Włochy). Są one dostępne w czterech lokalnych językach w postaci publikacji książkowych oraz w polskiej wersji językowej w postaci elektronicznej.

Skorzystanie z narzędzia TTT przynosi szereg korzyści dla nauczyciela i jego uczniów.  Przede wszystkim daje możliwość szybkiego przeglądu materiałów dydaktycznych (TLA) dotyczących rozwijania kompetencji osobistych i społecznych. Dzięki TTT, składającego się z różnych elementów multimedialnych, można zobaczyć, jakie są możliwości wykorzystania materiałów dydaktycznych (TLA) w klasie. Zakres i czas wykorzystania TTT mogą być indywidualnie określane przez użytkownika, co oznacza, że szkolenie można zatrzymać i uruchomić w dowolnym momencie.  Skorzystanie ze szkolenia przez nauczycieli, jeśli zechcą wykorzystać w pracy dydaktycznej  proponowane materiały, powinno wpłynąć na rozwijanie u uczniów kompetencji osobistych i społecznych, które są niezbędne w codziennej pracy. Uczniowie łatwiej poradzą sobie w sytuacjach, w których konieczne są takie umiejętności, jak radzenie sobie z krytyką, współpraca w zespole, podejmowanie decyzji czy zarządzanie własnym czasem, czyli praktycznie w każdym miejscu – nie tylko w pracy, ale także w szkole czy domu w różnych sytuacjach rodzinnych. Dzięki wykorzystaniu TLA uczniowie mają możliwość rozwiązywania sytuacji problemowych w twórczy sposób razem z kolegami i koleżankami z klasy, a także rozwijają umiejętność porozumiewania się i współpracy.

Dostęp do portalu ReCall z narzędziem szkoleniowym TTT i materiałów dydaktycznych:

Z narzędzia szkoleniowego TTT w zakresie rozwijania czterech kompetencji osobistych i społecznych uczniów można skorzystać bezpłatnie w dowolnym czasie i miejscu wchodząc pod następujący adres: http://www.recall-ttt.uni-koeln.de/pl/

Link do strony projektu w języku angielskim: http://www.recall.uni-koeln.de/en/home/

Adres dostępu do materiałów dydaktycznych „Kształtowanie kompetencji osobistych i społecznych w szkołach zawodowych” http://www.recall-ttt.uni-koeln.de/sites/recall/pdf/ReSeCo_PL.pdf

Aktualności:

W dniu 10 października 2017 r. w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli (multiplier event), podczas których zostały zaprezentowane materiały dydaktyczne i narzędzia szkoleniowe wypracowane w ramach projektu. Natomiast w trakcie 14. Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Przedsiębiorczość w rozwoju kładów regionalnych” zostały przedstawione w referacie wyniki badawcze projektu.
Link do streszczenia referatu:
http://www.entrepreneurship.up.krakow.pl/wp-content/uploads/2015/02/5_2Osuch_Kilar_Kurek_Rachwal.pdf.

Aktualności

Kalendarz wydarzeń

marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024 27 lutego 2024 28 lutego 2024 29 lutego 2024 1 marca 2024 2 marca 2024 3 marca 2024
4 marca 2024 5 marca 2024 6 marca 2024 7 marca 2024 8 marca 2024 9 marca 2024 10 marca 2024
11 marca 2024 12 marca 2024 13 marca 2024 14 marca 2024 15 marca 2024 16 marca 2024 17 marca 2024
18 marca 2024 19 marca 2024 20 marca 2024 21 marca 2024 22 marca 2024 23 marca 2024 24 marca 2024
25 marca 2024 26 marca 2024 27 marca 2024 28 marca 2024 29 marca 2024 30 marca 2024 31 marca 2024

Zobacz wszystkie nadchodzące wydarzenia